Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Uroczystość z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          konstytucja  Dnia 28 kwietnia 2017r. w Gimnazjum w Łącku odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

         Program przygotowały: p. A. Ciuła, P. Danuta Wyrostek,Monika Jurkowska. Urszula Winiarska i p. Kinga Dybiec- Słowik, o oprawę muzyczną zadbał p. Leszek Moryto. 226 lat temu posłowie wybrani przez obywateli Rzeczypospolitej przyjęli pierwszą europejską konstytucję. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Zwrócono uwagę na doniosłość Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych, emigracji podczas zaborów i ucisku Polaków przez okupantów i zaborców. Zabrzmiała melodia „Roty” . Ze scenek między szlachcicami dowiedzieliśmy się, jaka sytuacja panowała w Warszawie w dniach przed 3 maja 1791r.  W formie teatralnej zaprezentowano również fragment „Żony modnej” Ignacego Krasickiego. Młodzież ten nadzwyczajny temat przygotowała i przedstawiła w sposób bardzo ciekawy i wniosła dużo serca i zaangażowania.

         Głównym celem apelu było wyrobienie wśród  młodzieży postaw szacunku  do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.


Kategoria: Agnieszka Ciuła
Skip to content