Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Uczniowie z niemieckiej Adam-von-Trott-Schule z wizytą w Gimnazjum w Łącku

          wymiana młodzieży    W dniach 17.05 – 23.05.2015r. Gimnazjum
w Łącku gościło kolejną grupę uczniów z Niemiec. Opiekunami niemieckiej grupy byli: Jana Bogott (nauczycielka języka angielskiego i biologii) oraz Jan Dufft (nauczyciel wychowania fizycznego i polityki).

 Polska powitała gości piękną i słoneczną pogodą. Podczas pobytu w Łącku uczniowie zamieszkali u rodzin goszczących, dzięki czemu mogli poznać nasze polskie zwyczaje i codzienne życie. Na czas spotkania został przygotowany bogaty program. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w wycieczkach i projektach poznając kulturę, historię oraz walory przyrodnicze Małopolski.

Pierwszym punktem programu były zajęcia w szkole, podczas których uczestnicy wymiany brali udział w zajęciach integracyjnych, lekcjach i poznawali system polskiego szkolnictwa. Następnie udali się z wizytą do  Urzędu Gminy, a tam zostali uroczyście powitani przez pana Jana Dziedzinę – Wójta Gminy Łącko. Podczas tego spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o gminie, a na zakończenie otrzymali pamiątkowe upominki. Po południu uczestniczyli w zajęciach na hali sportowej w Łącku.

W kolejnych dniach odbyły się wycieczki do Zakopanego i Krakowa.
W Zakopanym  uczniowie poznali kulturę i tradycje zakopiańskie, próbowali oscypka oraz wyjechali kolejką na Gubałówkę, skąd mogli podziwiać piękną panoramę Tatr.  Popołudnie natomiast spędzili na basenach w Bukowinie Tatrzańskiej.  Podczas wycieczki do Krakowa uczniowie przebywali m.in. na Wawelu, zwiedzili Katedrę, zobaczyli Smoczą Jamę, Kościół Mariacki oraz dowiedzieli się wiele o historii i kulturze Polski. Wyjątkową atrakcją, która bardzo się wszystkim podobała i przyniosła wiele niezapomnianych wrażeń, okazał się spływ Dunajcem do Krościenka. Piękna pogoda i uroki Pienińskiego Parku Narodowego na przełomie Dunajca sprawiły, że wrażenia po spływie pozostaną na długo w pamięci uczestników wymiany.

W niedzielę 23 maja odbyło się spotkanie pożegnalne. Wieczór uświetnił występ kapeli góralskiej, pod opieką pana Antoniego Plechty w składzie: Albert Myjak, Kamil Urban, Marek Grela, Filip Talar. Młodzi artyści zaprezentowali piękne folklorystyczne utwory.

Uczniowie z Niemiec byli zachwyceni polską gościnnością, bardzo podobało im się w Łącku. Młodzi ludzie zaprzyjaźnili się ze sobą i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie tym razem
w Niemczech, które zostało zaplanowane na koniec września. Oby przyjaźnie zawarte podczas pobytu w Polsce były rozwijane i długo podtrzymywane. Tego życzymy z całego serca wszystkim uczestnikom wymiany.

Należy podkreślić, że program został dofinansowany przez  „Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży” (PNWM).


Kategoria: Bez kategorii
Skip to content