Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

„SZKOŁA DEMOKRACJI” TO NASZA SZKOŁA

demokracjaOd września 2015r. do marca 2016r. Gimnazjum w Łącku brało udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej „ Szkoła Demokracji”. Uczestniczyło w nim 150 placówek z całej Polski.


Celem projektu było: zwiększenie aktywności społecznej młodych ludzi; wprowadzenie i wzmocnienie mechanizmów demokratycznych do polskich szkół, zachęcanie dyrektora i nauczycieli do tworzenia warunków do rozwijania poczucia wpływu i aktywnej postawy obywatelskiej uczniów i uczennic. Szkoła do końca roku 2017 jako jedna z 87 placówek otrzymała Certyfikat „Szkoła Demokracji”. Aby go uzyskać, zespół złożony z koordynatora projektu tj. opiekuna SU i uczniów, musiał  tak organizować działania, by spełnić wszystkie zadania w 7 obszarach: wybory, otwarta szkoła, komunikacja i media, uczenie się i nauczanie, działania uczniów, podejmowanie decyzji, zasoby i kwestie formalne. Po wykonaniu danego zadania należało złożyć sprawozdanie oraz dokumentację fotograficzną. W szkole odbyło się 5 spotkań warsztatowych, podczas których grupa uczniów i nauczyciela systematycznie realizowała zadania wyznaczone w projekcie oraz przygotowywała konieczną dokumentację. Zadaniem zespołu było: po pierwsze zdiagnozowanie działania szkoły w każdym z obszarów, a następnie w oparciu o wyniki diagnozy, przygotowanie i wprowadzenie w życie planu poprawy funkcjonowania tych obszarów, które tego wymagały. W całym procesie zespół szkolny był wspierany przez mentora, który która merytorycznie oceniał nasze relacje.
Efektem naszej pracy jest wzmocnienie mechanizmów demokratycznych w szkole i usprawnienie przepływu informacji.

Kategoria: Agnieszka Ciuła
Skip to content