Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

ROZEJRZYJCIE SIĘ WOKÓŁ…- poranek świąteczny w ZSP w Łącku

          Zawsze ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie – zawsze wtedy jest Boże Narodzenie.”

Było zimno, padał śnieg i zaczynało się ściemniać. Był to ostatni dzień roku.
W tym chłodzie i w tej ciemności szła ulicami miasta biedna, mała dziewczynka
z gołą głową i boso. Do domu nie mogła wrócić, ponieważ nie sprzedała ani jednej zapałki i ojciec byłby na nią strasznie zły. Szła zmarznięta i głodna.   Tragicznie skończyła się ta historia. Dziewczynka zmarła, bo nikt jej nie pomógł. Nikt nie nakarmił, nie zabrał ze sobą do ciepłego domu.

NIE MUSIAŁO TAK BYĆ…

Ulicami miasta wędruje dziewczynka, zziębnięta, głodna, bez butów. Nie zostaje jednak sama, ma więcej szczęścia niż bohaterka Andersena. Na swojej drodze spotyka wielu życzliwych ludzi, którzy sami nie mieli dużo, ale podzielili się z nią tym, czym mogli. Okazali jej zainteresowanie i serce.

Tę przepiękną historię o ludziach, którzy widzą więcej, mają otwarte serca na innych, potrafią okazać dobro i wiedzą, przy kim trzeba się zatrzymać, do kogo wyciągnąć pomocną dłoń opowiedzieli uczniowie Gimnazjum w Łącku podczas wigilijnego, przedświątecznego spotkania. Współczesna parafraza baśni Andersena przypomniała oglądającym, że czas Bożego Narodzenia to nie tylko „świąteczna gorączka”, przygotowania, wspólne spotkania.      To również, a może przede wszystkim czas, którego sacrum sprawia, że w wigilijną „cichą, świętą noc” potrafimy odnaleźć najpiękniejsze i najważniejsze wartości – WIARĘ, NADZIEJĘ I MIŁOŚĆ.

„Zawsze ilekroć uśmiechasz się do swojego brata, jest Boże Narodzenie”.

 „Zawsze kiedy rezygnujesz z zasad, które jak żelazna obręcz uciskają innych ludzi w ich samotności, jest Boże Narodzenie”.

Zwieńczeniem spotkania były, płynące z serca, życzenia wypowiedziane słowami wiersza ks. Jana Twardowskiego „Pomódlmy się w Noc Betlejemską” .

„Aby się wszystko uprościło –
było zwyczajne – proste sobie –
by szpak pstrokaty, zagrypiony,
fikał koziołki nam na grobie”.

Świąteczna interpretacja tradycyjnej baśni przedstawiającej historię „Dziewczynki z zapałkami” połączona z radosnym kolędowaniem i dźwiękami najpiękniejszych pastorałek uświetniła również wieczerzę wigilijną podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łącku oraz Koncert charytatywny zorganizowany przez Radę Rodziców Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łącku.


 

Kategoria: Bez kategorii
Skip to content