Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Rajd turystyczno- historyczny

rajdDnia 13.02.2016r. uczniowie klasy I A i I B Gimnazjum brali udział w uroczystościach 72. rocznicy obławy niemieckiej na partyzantów OP „Wilk” AK. Patronatem honorowym wydarzenia był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Koło Nowy Targ Światowego Związku Żołnierzy AK.


Celem obchodów było upowszechnianie historii, w tym przypadku jednego z najsłynniejszych oddziałów partyzanckich Sądecczyzny, Limanowszczyzny i Podhala – OP „Wilk” AK, budowanie patriotyzmu, a co za tym idzie pełniejszej świadomości narodowej, kulturowej.
Uczniowie podczas rajdu zatrzymywali się na przystanki zadaniowe, gdzie musieli wykazać się wiedzą historyczną związaną z działalnością AK na naszym terenie. Dzięki grupom rekonstrukcyjnym „Błyskawica” i „Żandarmeria” uczestnicy mieli możliwość przenieść się w czasie –biorąc udział w niemieckiej obławie na partyzantów, obcując z umundurowaniem i uzbrojeniem z czasów II Wojny Światowej. Po dotarciu na Przysłop, pod pomnikiem, uczniowie uczcili pamięć poległych żołnierzy, zapalając znicze i odśpiewując hymn państwowy. Na zakończenie rajdu czekał na wszystkich gorący poczęstunek.


 

 

Kategoria: Bez kategorii
Skip to content