Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Polsko-niemiecka wymiana uczniów

wymiana5W dniach 5-11 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łącku gościli grupę młodzieży z partnerskiej Adam-von-Trott-Schule z miejscowości Sontra z landu Hesja w Niemczech.

Była to już trzynasta edycja naszych wspólnych spotkań. Tym razem w polsko-niemieckiej wymianie międzyszkolnej udział wzięli zarówno gimnazjaliści, jak i uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej. W tym samym przedziale wiekowym byli nasi goście z Niemiec – co czyniło naszą dwunarodową grupę wyjątkowo spójną i zwielokrotniało szanse na zawarcie długotrwałych przyjaźni.

Młodzież z Niemiec wyruszyła w długą drogę do Polski jeszcze w niedzielę i po 16.-godzinnej podróży dotarła na Dworzec Autobusowy w Nowym Sączu, gdzie niecierpliwie oczekiwali swoich gości polscy uczniowie wraz z rodzicami oraz głównodowodzącą wymianą Panią Elżbietą Wojak.

Po serdecznym powitaniu i sprawnym przydzieleniu do rodzin, młodzi Niemcy udali się do domów swoich polskich gospodarzy, gdzie spędzili popołudnie i wieczór – na odpoczynku, aklimatyzacji i pierwszych spacerach po Łącku.

Nazajutrz szacownych gości oficjalnie powitała Dyrektor Szkoły – Pani Barbara Stolarska. Następnie nasi goście wysłuchali krótkiego wykładu na temat ustroju oświaty w Polsce, po którym udali się na zajęcia lekcyjne, gdzie mogli obserwować jak nasz system działa w praktyce. Wreszcie, wczesnym popołudniem, Pani Dyrektor podjęła całą naszą grupę obiadem w stołówce szkolnej.

Tego samego dnia uczestnicy wymiany zostali zaproszeni na spotkanie z Wójtem Gminy Łącko – Panem Janem Dziedziną, który uroczyście przywitał młodzież i zajmująco opowiadał o historii i walorach turystycznych Łącka, a także o nabierającej tempa współpracy naszych miejscowości na szczeblu samorządowym.

Pierwszy dzień pobytu gości zakończyły gry i zabawy sportowe na Hali Widowiskowo-Sportowej, którymi kierował Pan Witold Majerski.

W kolejnych dniach nasza wymiana nabierała rozpędu. We środę uczniowie zwiedzili Nowy Sącz, a także odbyli warsztaty drukarskie w Miasteczku Galicyjskim. Po południu nasza młodzież wyruszyła na spływ meandrującym Dunajcem, delektując się bogactwem przyrodniczym naszego regionu. 8-9  czerwca miały miejsce najbardziej forsowne wycieczki – do Zakopanego i do Krakowa. Co roku są to żelazne punkty naszego programu, które jednocześnie wskazują na strategiczne położenie Łącka i bliskość stąd do najważniejszych miejsc turystycznych naszego województwa. W Krakowie młodzież zwiedziła Wzgórze Wawelskie oraz Stare Miasto (wraz z Bramą Floriańską, Sukiennicami i Kościołem Mariackim).

Wycieczka do Zakopanego to możliwość osobistego poznania miasta, które większość Niemców zna z telewizyjnych transmisji Pucharu Świata w skokach narciarskich. W ramach tej wycieczki uczniowie z obu krajów mogli podziwiać majestatyczne piękno naszych gór (wjazd i zjazd kolejką linową na Gubałówkę), prężnie działający przemysł turystyczny na Krupówkach, a po południu odprężyć się  lub zażyć wysiłku fizycznego na basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Przedostatni dzień pobytu naszych gości to już tradycyjne quality time with the Polish families. Tego dnia to rodzice indywidualnie organizują czas swoim podopiecznym. A wieczorem, również tradycyjnie, odbywa się impreza pożegnalna.

Tym razem, niestety, nie dopisała nam pogoda i nasze ostatnie pożegnalne spotkanie zaplanowane w amfiteatrze na Jeżowej, musieliśmy przenieść na teren szkoły. Polscy rodzice nie dali się jednak zaskoczyć i, pomimo niespodziewanej zmiany miejsca spotkania, przygotowali wspaniałe Farewell Party.

Zaproszona kapela góralska Mali Maszkowianie dała wspaniały popis swoich umiejętności, a kierownik zespołu – Pan Piotr Matusiewicz – w ramach interludiów barwnie, acz przystępnie opowiadał o elementach i znaczeniu strojów góralskich, a także o genezie poszczególnych utworów.

Wieczór pożegnalny zakończyliśmy quizem wiedzy o obu krajach i przepiękną zabawą, która polegała na wypisaniu życzeń pomyślności na przyszłość oraz indywidualnym zwerbalizowaniu powodów dla których lubimy naszych – i polskich, i niemieckich – kolegów.

Serdeczne podziękowania należą się rodzicom polskiej młodzieży, którzy z tak wielkim oddaniem opiekowali się dziećmi z Niemiec, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach, przejmowali inicjatywę, jeśli chodzi o przebieg poszczególnych dni pobytu, a zwłaszcza wieczoru pożegnalnego. Ten wielki wysiłek, wkład pracy i zaangażowanie zostały dostrzeżone i będą odwzajemnione przez rodziców niemieckich.

Wyrazy wdzięczności kierujemy do „Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży”. To właśnie jej coroczne wsparcie finansowe dla naszych projektów sprawia, że eteryczne idee stają się faktem.


Kategoria: Bez kategorii
Skip to content