Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Polsko-niemiecka wymiana uczniów. Uczniowie z niemieckiej szkoły gościli w Łącku. Czerwiec 2019r.

W dniach 1-7 czerwca 2019 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łącku gościli grupę młodzieży z Niemiec w ramach polsko-niemieckiej wymiany. W przedsięwzięciu wzięło udział również dwoje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szczereżu.  Była to już 14 grupa młodzieży z partnerskiej szkoły w Niemczech odwiedzająca stolicę polskich sadów.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łącku współpracuje od 2004 r. ze szkołą Adam-von-Trott-Schule leżącą w centralnej części Niemiec w miasteczku Sontra. W ramach tej współpracy uczniowie z obu krajów spotykają się dwa razy w roku, w maju lub czerwcu w Łącku, a we wrześniu w Sontrze. Dużym plusem jest możliwość mieszkania u rodzin goszczących, dzięki czemu uczestnicy wymian zapoznają się z codziennym życiem swoich rówieśników w obu krajach.

Na czas spotkania w Łącku przygotowany został urozmaicony program. Każdego dnia uczniowie uczestniczyli w wycieczkach i projektach poznając kulturę, historię oraz walory przyrodnicze Małopolski. Był to także czas nawiązywania nowych przyjaźni i szlifowania języków obcych.

Pierwszym punktem programu były zajęcia w szkole, gdzie uczestnicy wymiany zostali serdecznie powitani przez Dyrektor Szkoły – Panią Barbarę Stolarską. Uczniowie poznawali system polskiego szkolnictwa oraz brali udział w zabawach integracyjnych. Następnie polsko-niemiecka grupa udała się z wizytą do  Urzędu Gminy, a tam uroczyście powitał ich Pan Jan Dziedzina – Wójta Gminy Łącko, który bardzo ciekawie opowiadał o historii  i walorach przyrodniczych Łącka. Popołudnie nasi uczniowie spędzili na rowerach, przemierzając ścieżki rowerowe najbliższej okolicy.

W kolejnych dniach uczniowie odwiedzili Kraków, Zakopane, relaksowali się na basenach termalnych w Chochołowie, a także brali udział w spływie Dunajcem ze Sromowiec do Krościenka, który oczarował wszystkich uczestników pięknymi widokami.

Projekt zakończył się uroczystym spotkaniem wraz z rodzinami, dyrekcją i opiekunami  w Zajeździe Dolina Dunajca w Maszkowicach. Wieczór uświetnił wspaniały występ góralskiej kapeli „Siumni” z Łącka oraz występy wokalistek Wiktorii Krzyśko i Łucji Jasiurkowskiej.

W realizację programu zaangażowani byli nauczyciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łacku – Elżbieta Wojak, Małgorzata Wadowska, Magdalena Kozielec, Witold Majerski, Kinga Dybiec-Słowik oraz nauczycielka Szkoły Podstawowej w Szczereżu Bożena Majerska.Opiekunami grupy niemieckiej była Heidi Manthey i Alex Schmitt.                         
Duże podziękowania należą się rodzicom za zaangażowanie, życzliwość i gościnność okazaną swoim młodym gościom z Niemiec.

Kolejne spotkanie, na które uczniowie z niecierpliwością czekają, planowane jest na wrzesień w szkole w Sontrze.

Program został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Elżbieta Wojak

Skip to content