Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Koziołek Matołek w przedszkolu„W Pacanowie, kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa,

błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa…”

         W ramach akcji: „Cała Polska czyta dzieciom”, w dniu 17.12.2019r. nasze przedszkole odwiedziła pani Magdalena Zając z Sądeckiej Biblioteki Publicznej w Nowym Sączu. Dzieci zapoznały się z zasadami funkcjonowania biblioteki, sposobami wypożyczania książek i pracą bibliotekarza. Główną atrakcja przeprowadzonych zajęć były gry i zabawy z Koziołkiem Matołkiem.

         Koziołek Matołek to postać lubiana przez całe pokolenia. Czytelników przyciąga humor książki i liczne przygody tytułowego bohatera.

         W poszukiwaniu Pacanowa, gdzie „kozy kują”, wyrusza w daleką podróż. Wędruje po różnych krajach, spotyka egzotycznych ludzi i dzikie zwierzęta. Przeżywa liczne niebezpieczeństwa, ale zawsze wychodzi z nich cało. Matołek jest troszeczkę niezdarnym, łatwowiernym a zarazem sympatycznym spryciarzem.

         Zajęcia rozpoczęły się od krótkiej pogawędki na temat pracy bibliotekarza, uświadomienia roli książki w życiu człowieka, przedstawienia wychowawcom i dzieciom nowości wydawniczych i ciekawych książek dla młodych czytelników. Pani Magdalena przeczytała też fragment przygód Koziołka Matołka, przygotowała liczne gry i zabawy zainspirowane przygodami najsłynniejszej polskiej kozy. Wspólnie z Koziołkiem dzieci rozwiązywały zagadki, odpowiadały na pytania, wzięły udział w konkursie układania puzzli. Na koniec zajęć przedszkolaki otrzymały „słodką niespodziankę”, zakładki do książek oraz kolorowanki związane z tematem zajęć.

         Celem zorganizowanego spotkania było zachęcenie dzieci do czytania książek. Pamiętajmy, że nawyk czytania należy kształtować w dzieciach od najmłodszych lat, a biblioteka może być w tym procesie nieodłącznym elementem.

Skip to content