Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co zrobić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak bronić się przed wciągnięciem do ,,paczki”?

bezpieczny uczeńSzkoła Podstawowa i Gimnazjum w Łącku uczestniczą w konkursie ,,Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”.

W  ramach konkursu zrealizowano zadanie VI.  W okresie od połowy lutego 2016 odbyły się konwersatoria, prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego klas IV-VI Szkoły Podstawowej, wychowawców klas VI i nauczycieli wychowania fizycznego  klas I – III Gimnazjum.

         Podstawą do przeprowadzenia zajęć był konspekt nr 6 zamieszczony w materiałach konkursowych. Głównym celem spotkań było uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z kontaktów z grupami nieformalnymi, określenie problemów związanych  z działalnością kiboli, grup podwórkowych oraz trening zachowań asertywnych. Zajęcia dostosowane były do grup wiekowych.

       Uczniowie przedstawili charakterystykę wybranych grup podwórkowych. Informacje uczniów zostały poszerzone i uzupełnione przez osoby prowadzące konwersatoria. Następnie uczniowie określili negatywne skutki wynikające z udziału w grupie nieformalnej podając różnorodne przykłady. Prowadzący przeprowadzili dyskusję na temat : Jak można się bronić przed wciągnięciem do paczki i do kogo zwrócić się o pomoc. Dyskusja wzbudziła we wszystkich grupach wiele emocji. Po przeprowadzonych dyskusjach, uczniowie z pomocą prowadzących sformułowali wnioski jak należy się bronić przed ,,wciągnięciem do paczki” :

  • zdecydowana, jednoznaczna reakcja na próby namowy,
  • jasne wyrażanie swojego zdania i uczuć w sposób asertywny,
  • udzielanie stanowczych odpowiedzi,
  • podawanie jasnych uzasadnień i argumentów,
  • bronienie własnego zdania.

       Dla uczniów kl. IV – VI  zostały zorganizowane rozgrywki w piłkę ręczną pod hasłem ,,Kultura kibicowania – nie dla kiboli”. Klasy przygotowały transparenty                  z napisami, jak powinien kibicować kulturalny uczestnik zawodów.


Kategoria: Bez kategorii
Skip to content