Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

„Każdy człowiek ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczności.” – współpraca z instytucjami działającymi na rzecz integracji społecznej

      festyn2Obecność osób niepełnosprawnych w naszym otoczeniu nie należy do rzadkości. Integracja społeczna osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi korzystnie wpływa na obydwie grupy.

Integracja społeczna tych osób  jest korzystna nie tylko dla nich samych, ale także dla pozostałej części społeczeństwa:

  • uczy w naturalny sposób tolerancji, wrażliwości, otwartości, wyrozumiałości, serdeczności
  • uczy wzajemnej akceptacji w oparciu o życzliwe odnoszenie się do innych
  • wpływa na poprawę kontaktów międzyludzkich
  • uczy radości z dawania, pomagania
  • daje właściwe spojrzenie na świat i ludzi
  • łagodzi obyczaje, uczy mądrych zachowań
  • pozwala pozbywać się egoizmu, uczy rozumieć innych
  • powoduje zanik niezdrowej rywalizacji na rzecz wspólnego współdziałania
  • pozwala na głębsze spojrzenie na siebie
  • uczy empatii, zmienia samoocenę

W roku szkolnym nasza Szkoła podjęła współpracę z instytucjami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi między innymi : Ośrodkiem Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy w Ochotnicy Dolnej,  Ośrodkiem Warsztatów Terapii Zajęciowej   w Czarnym Potoku.

Nauczyciele wychowania fizycznego : Ewa Sobczyk i Witold Majerski zorganizowali    i prowadzili spotkania na sali gimnastycznej w formie zajęć integracyjnych. Były to  gry i zabawy z wykorzystaniem wielu przyborów i przyrządów.Osoby niepełnosprawne ćwiczyły, bawiły się  przy współpracy i asekuracji dzieci pełnosprawnych.

Zorganizowano również festyn integracyjny pt. „ Sport moim przyjacielem”.
Za organizację odpowiedzialni byli nauczyciele wychowania fizycznego: Ewa Sobczyk, Piotr Matusiewicz i Witold Majerski  W trakcie festynu każdy uczestnik mógł sprawdzić się w różnorodnych konkurencjach sportowych, szachach, warcabach, tenisie stołowym.

Chętni mogli wziąć udział w aerobiku, czy sprawdzić swoje siły na ściance wspinaczkowej. Została również wygłoszona pogadanka na temat właściwego i zdrowego odżywiania się, jaki wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie ma dieta. Młodzież mogła również delektować się pysznymi i zdrowymi kanapkami, deserami, napojami.

Na zakończenie każdy z uczestników został uhonorowany pamiątkowym dyplomem oraz nagrodą rzeczową. Prowadzone zajęcia miały licznych zwolenników. Zawsze należy pamiętać o tym, że każde dziecko pomimo niesprawności   pragnie być kochane i akceptowane, odnosić sukcesy, być uznawane na równych prawach w grupach koleżeńskich, móc aktywnie uczestniczyć we  wszystkich zabawach i zajęciach, w których uczestniczą jego pełnosprawni koledzy.

Uczniowie naszej Szkoły pod opieką pana Witolda Majerskiego uczestniczyli w III Integracyjnym Turnieju Warcabowym pod patronatem Wójta Gminy Łącko, który odbył się w Szkole Podstawowej im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Kadczy.

W turnieju udział wzięło 26 zawodników z 9 szkół: ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Nowym Sączu oraz ze szkół podstawowych w Biczycach Dolnych, SP w Nowym Sączu, z Czarnego  Potoku, Jazowska, Obidzy, Szczereża, Łącka i Kadczy.

Po długich zmaganiach uczeń naszej Szkoły zdobył I miejsce.

W trakcie turnieju panowała miła atmosfera, wszyscy grali zgodnie z zasadami fair play.

Integracja osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi jest to idea stosunkowo nowa. Do tej pory osoby niepełnosprawne uważano za kogoś gorszego, innego. Poszukiwane są wciąż nowe drogi, sposoby łączenia i akceptowania niepełnosprawności. Staramy się w tym procesie uczestniczyć.


 

Kategoria: Bez kategorii
Skip to content