Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

I Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców

      zolnierze-wykleci5W dniach 9 – 10 września 2016r. uczniowie Gimnazjum w Łącku brali udział w I Rajdzie Górskim Szlakiem Żołnierzy Wyklętych Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców.

Uczniowie wyruszyli rano z Maciejowej i mieli do pokonania ok. 20 km. Każda grupa uczestników otrzymała mapy i kryptonimy niezbędne do wykonania powierzonych im zadań. Pierwszy dzień rajdu zakończył się wspólnym ogniskiem, podczas którego uczniowie musieli zaprezentować krótki program artystyczny o tematyce patriotycznej. Młodzież miała również okazję do nauki piosenek partyzanckich.

W drugim dniu rajdu uczniowie mieli do przejścia już mniej wymagającą trasę.   Na uczestników czekały efekty specjalne: zasadzki, zadania wymagające wczucia się w historyczny charakter wydarzeń. Uczestnicy zanurzyli się w gęstą atmosferę 1948 roku, spryt, sprawność fizyczna i umysłowa poparta wiedzą pomogła grupom rajdowym pokonać rywali. Znajomość terenu i umiejętności związane z przysposobieniem obronnym, jak sanitarka, były dodatkowym atutem.

Grupy rajdowe punktowane były także pod kątem należytego zachowania,  ciszy podczas przemarszu, zachowania ostrożności, poruszania się z tzw. „ przednią czujką”, należytej zbiórki na przystankach rajdu, szybkości  wykonywania operacji.

Rajd zakończył się uroczystym zaśpiewaniem hymnu narodowego. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe książki. Celem rajdu były prezentacja żywej historii – prezentacja sylwetek żołnierzy podziemia antykomunistycznego, poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939 – 1955 na terenie Sądecczyzny i okolic oraz kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

Warto dodać,że patronem głównym rajdu był Instytut Pamięci Narodowej.


Kategoria: Bez kategorii
Skip to content