Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM

Europejski kodeks walki z rakiem stronainternetowa-1Sprawozdanie z realizacji Programu edukacyjnego promocji zaleceń Europejskiego Kodeksu walki z rakiem
w roku szkolnym 2015/16.

Działania zrealizowane we wrześniu i październiku.

Wrzesień: Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać rakowi.

W ramach realizacji programu edukacyjnego promocji zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem we wrześniu młodzież klas trzecich gimnazjum na lekcjach wychowania do życia w rodzinie obejrzała film z serii ”Nie zamykaj oczu” wydawnictwa Projekt-Kom: Dopalacze. Po obejrzeniu filmu uczniowie mieli za zadanie dokończyć zdanie: Alkohol i dopalacze niszczą zdrowie i człowieczeństwo… Odpowiedzi uczniów zostały zebrane i przedstawione na gazetce szkolnej w formie plakatu. Oto niektóre z wypowiedzi uczniów:
Alkohol i dopalacze niszczą zdrowie i człowieczeństwo ponieważ…
• Zabierają mu wszystko, co ma
• Odbierają mu wolność
• Oddalają od rzeczywistości
• Pozbawiają uczuć
• Prowadzą do złudzeń, pod wpływem których można robić rzeczy, których ludzie później często żałują
• Uzależniają
• Przyczyniają się do utraty godności
• Powodują kolorowe patrzenie na świat, które wymazuje pamięć, marzenia, zapał do pracy, miłość, przyjaźń
• Zmieniają psychikę
• Odizolowują od rodziny, przyjaciół, społeczeństwa
• Są ważniejsze od rodziny
• Prowadzą do utraty wartości
• Odbierają szczęście, spokój, a pełne beztroski życie zamieniają w koszmar, lęk, przerażenie
• Zabijają siebie i innych
• Sprawiają, że nie panujesz nad swoim umysłem
• Powodują złość, nienawiść, utratę kontroli nad sobą
• Odbierają wolną wolę
• Powodują halucynacje
• Całkowicie zmieniają człowieka
• Powodują, że można stracić wszystko co ważne
• Człowiek staje się inną osobą, przestaje mieć nad sobą kontrolę
• Zmieniają całe nasze życie
• Wydaje nam się, że wszystko możemy
• Powodują, że człowiek żyje w świecie iluzji i nie jest świadomy tego, co się z nim dzieje
• Niszczą nasz organizm
• Można po nich zabić, popełnić samobójstwo
• Prowadzą do osamotnienia
• Niszczą miłość, przyjaźń

Październik: Dbaj o to, by utrzymać prawidłową masę ciała.

W ramach realizacji programu edukacyjnego promocji zaleceń Europejskiego kodeksu walki z rakiem w październiku młodzież klas drugich gimnazjum na lekcjach wychowania do życia w rodzinie obejrzała film z serii ”Nie zamykaj oczu” wydawnictwa Projekt-Kom: Anoreksja. Po obejrzeniu filmu uczniowie w formie mapy mentalnej przedstawili obraz anorektyczki uwzględniając przyczyny, objawy oraz skutki choroby, możliwości zapobiegania i szukania pomocy.
Na lekcji biologii natomiast uczniowie klas drugich w ramach realizacji programu zapoznali się z rolą składników odżywczych, zaburzeniami odżywiania, przyczynami otyłości oraz cechami diet. Obliczali również wartość kaloryczną posiłków, wydatki energetyczne organizmu oraz BMI. Wynik tego ostatniego pomiaru zapisali na kolorowych karteczkach i umieścili na plakacie.

Kategoria: Bez kategorii
Skip to content