Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

Dzień Edukacji Narodowej w Zespole Szkolno- Gimnazjalnym w Łącku

         dzien-edukacjiOficjalne święto w Polsce ustanowione zostało 27 kwietnia 1972 roku jako Dzień Nauczyciela, od 1982 natomiast obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.

       Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej będącej pierwszym ministerstwem edukacji w Europie. Zostało ono utworzone
14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

             Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole miał bardzo uroczysty charakter. Uczniowie Gimnazjum  pod opieką p. Agnieszki Ciuła i przy pomocy p. Beaty Jurkowskiej, Anny Sułkowskiej przygotowali montaż słowno- muzyczny. Występ uczniów został wzbogacony o występ solistek  przygotowany przez   p. Leszka Moryto i p. Piotra Matusiewicza.

Przesłaniem uroczystości pozostały słowa uczniów:

Jesteśmy pielgrzymami…Nasze życie to – ciągła wędrówka, a do celu wiodą tak różne drogi. Czasem jest to twardy, ubity trakt, a innym razem wąska ścieżka, pełna kolein i wyboi. I jeszcze zakręty, i skrzyżowania, zmuszające do obrania właściwego kierunku. Aby tak się stało w życiu szkolnym potrzebny nam jest współtowarzysz, przewodnik, nauczyciel, mistrz… Joseph Conrad powiedział: ,,Tylko praca daje okazję odkryć nas samych, pokazać, czym naprawdę jesteśmy”. Jesteśmy wdzięczni nauczycielom, że dali nam podstawy wiedzy, wiarę w siebie. Nauczyli nas, że nie zawsze i nie wszystko robi się dla pieniędzy, ale warto czegoś dokonać dla marzeń, idei oraz innych ludzi. Nauczyliśmy się także otwartości na potrzeby innych, nawet tych, których nie zawsze darzymy sympatią.

„Być wiernym, temu w co się wierzy.

Być dumnym, z tego co się wie.

Być pewnym, że wokół jest szczęście,

że jeszcze nie jest tak źle.

Być czułym w miłości, dalekim od złości.

Być prawym i szczodrym:

Człowiekiem po prostu być dobrym”

 

Przedstawiciele Rady Rodziców podziękowali Dyrekcji oraz nauczycielom za trud włożony w edukację młodzieży oraz życzyli wytrwałości w dalszej pracy.

  Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor  podziękowała nauczycielom za trud i zaangażowanie wkładane każdego dnia w edukację i wychowanie młodego pokolenia oraz nagrodziła tych nauczycieli, którzy    w ubiegłym roku szkolnym wyróżnili się szczególnie.

Uroczystość uczniowie zakończyli słowami:

Czasem ciężko być dobrym uczniem i nauczycielem. Często przezwyciężać trzeba słabości własne i innych, ale…

 

 Gdziekolwiek jesteście –

bądźcie pierwszymi –

 Bądźcie pierwszymi –

 w każdej dziedzinie.

 Wśród pieśni –

       najlepszymi pieśniami.

 Wśród książek –

       prawdziwymi książkami.

 Bądźcie najlepsi.

 I tyle. (…)

 Gdziekolwiek jesteście –

      bądźcie pierwszymi!

 Pierwszym jest trudniej.

 I łatwiej.


Kategoria: Agnieszka Ciuła
Skip to content