Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łącku

„A to Polska właśnie…”

Nowy obraz (1)„Jak tu prawdę o Polsce powiedzieć…” – tymi słowami uczniowie Gimnazjum
w Łącku dnia 12 listopada 2015r. rozpoczęli kolejną lekcję historii- lekcję poświęcenia, oddania, złożenia swego życia na ołtarzu ojczyzny, walcząc „w dwóch wrogich sobie szańcach”, mając Polskę w sercu, myśli i na bagnetach.

Uroczystą akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości społeczność szkolna zainaugurowała odśpiewaniem hymnu narodowego. Z kolei tym, którzy skrzyżowali miecze pod Grunwaldem, tym, którzy szli z Krakowa z Kościuszką, tym, którzy jęczeli pod pruskim butem i umęczeni ginęli w śniegach Sybiru uczniowie poświęcili dalszą część programu artystycznego.

„Narodzie, niegdyś wielki, dziś w smutnej kolei,
Wyzuty z siły, bogactw, sławy i nadziei.
Narodzie! Czas nie ufać w zaręczenia,
W tobie samym jest zakład zguby lub zbawienia!
Nie dbaj o to, żeś w ciężkie kajdany się dostał,
Gdzie lud rzekł: >>Chcę być wolnym<< – zawsze wolnym został.”

Polacy nigdy nie chcieli pogodzić się z utratą niepodległości, wielokrotnie podejmowali wysiłki, by odzyskać upragnioną wolność. Walczyli u boku Napoleona, krwawili w trzech powstaniach i innych zrywach niepodległościowych, ginęli w obcych armiach z wiarą, że zmagania te przyniosą Polsce niepodległość.

„Gdy dym pożarów słońce gasi
I coraz krwawszy huczy bój,
Ty mnie nie pytaj, czy to nasi,
Czy to nie nasi, synu mój!
Ty nie pytaj, kto zwycięża,
Czyj triumfalny słychać śpiew,
Naszego nie masz tam oręża,
Chociaż się nasza leje krew.
O, synu mój, na wszystkich frontach,
Od płowej Wisły aż po Ren,
Przy zapalonych stojąc lontach,
My swój o Polsce śnimy sen…”

Wymodlili ją wreszcie poeci i z niewoli wyjęli jak z torby pielgrzymowej,
a wszystko to zaczęło się w 1914r. – 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyszła gromada młodych zapaleńców, którzy gotowi byli „rzucić na stos swój życia los”. Dowodził im Józef Piłsudski- człowiek, który był wówczas ucieleśnieniem wszystkich narodowych nadziei.
Polacy, odzyskując niepodległość po 123 latach „niebytu”, po raz kolejny udowodnili, że są jednym z najbardziej niezłomnych i najbardziej dumnych narodów świata. Uzyskanie suwerenności to wielka zasługa polskich żołnierzy, którzy niestrudzenie oddawali swe życie w imię wolności ojczyzny. Nie można jednak zapominać o tych, którzy o Polskę walczyli piórem, słowem, piosenką, pielęgnowali tradycję i obyczaje- o tych, którzy przez wiele lat budowali poczucie wspólnoty, szlachetności, heroizmu i wolności.

„Bo wolność – to nie cel, lecz szansa, by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.
Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd,
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja.
Wolność to skrzypce, z których dźwięków cud
Potrafi wyczarować mistrza trud.
Lecz kiedy zagra na nich słaby gracz,
To słychać będzie tylko pisk, zgrzyt, płacz.

Bo wolność – to wśród mądrych ludzi żyć,
Widzieć dobroć w oczach ich i szczęście…

Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech,
Którzy wolność swą zdobyli na obronę –
Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości,
Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności…”

Montaż słowno – muzyczny przygotowali przedstawiciele młodzieży Gimnazjum w Łącku, którzy pracowali pod opieką p. A. Dudy i p. Marzeny Żelazko. Nad oprawą muzyczną czuwał p. Leszek Moryto.
Uczniowie swym programem uświetnili także „Wieczór patriotyczny” zorganizowany przez Wójta Gminy Łącko i Gminny Ośrodek Kultury z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ponadto, swe artystyczne umiejętności zaprezentują rodzicom podczas spotkania wywiadowczego.


Galeria zdjęć:

Kategoria: Bez kategorii
Skip to content