11 listopada to dla nas, Polaków data, która zajmuje szczególne miejsce w kalendarzu. Właśnie tego dnia obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości.
To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach niewoli, nasz kraj znów pojawił się na mapach Europy i świata. Polacy ponownie mogli cieszyć się z odzyskania własnego domu – Polski- która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Zgodnie z coroczną tradycją także uczniowie Gimnazjum w Łącku przygotowali program artystyczny, który przybliżył tragiczne, ale także bohaterskie karty naszej historii.
Lekcję patriotyzmu rozpoczęli od odśpiewania hymnu narodowego oraz zaprezentowania okoliczności, które doprowadziły do utraty niepodległego bytu. Katastrofa rozbiorów i utrata państwowości nie załamały jednak narodu polskiego:
Póki w narodzie myśl swobody żyje,
Wola i godność, i męstwo człowiecze,
Póki sam w ręce nie odda się czyje
I praw się swoich do życia nie zrzecze,
To ani łańcuch, co mu ściska szyję,
Ani utkwione w jego piersiach miecze,
Ani go przemoc żadna nie zabije –
I w noc dziejowej hańby nie zawlecze.
Polska mogłaby nigdy nie odzyskać niezależności, gdyby nie męstwo i poświęcenie naszych przodków, którzy przelali krew na jej ołtarzu. Rodacy, odziani w mundury wrogich armii, zmuszeni byli strzelać do siebie wzajemnie:
Rozdzielił nas, mój bracie,
Zły los i trzyma straż-
W dwóch wrogich sobie szańcach
Patrzymy śmierci w twarz…….
I ginęli Polacy w bratobójczej walce, wierząc, że spełnią się ich marzenia……
Bo wciąż na jawie widzę
I co noc mi się śni,
Że ta, co nie zginęła,
Wyrośnie z naszej krwi.
I oto sen się spełnił – w listopadzie 1918r. powstało niepodległe Państwo Polskie.
Ach, jakże mi nie mówić o tych dniach radości,
O tej chmurnej jesieni, gdy w szumiącym wietrze
Szedł nad miastem rodzinnym pierwszy powiew
Wolności…
Polacy, zrzucając okowy zaborców, po raz kolejny udowodnili, że zasługują na miano jednego z najbardziej niestrudzonych i najbardziej dumnych narodów świata.
Zaprezentowana lekcji historii to nie tylko obchody kolejnej rocznicy wyzwolenia naszej ojczyzny spod jarzma agresorów. To przede wszystkim pamięć o tych, którzy niezłomnie walczyli o jej wolność, to kształtowanie postawy szacunku dla ludzi i symboli narodowych, to wzbudzanie przywiązania do tradycji, a także inspirowanie do refleksji nad przeszłością narodu polskiego oraz podejmowania odpowiedzialności za jego przyszłość.
Montaż słowno – muzyczny przygotowali przedstawiciele młodzieży Gimnazjum w Łącku, którzy pracowali pod opieką p. Antoniny Dudy i p. Marzeny Żelazko. Nad oprawą muzyczną czuwał p. Leszek Moryto.